تبلیغات
وبلاگ گرافیکی امیر مهدی غلامی - مطالب آبان 1395
29 آبان 95  ساعت 23 و 57 دقیقه و 57 ثانیه    ویرایش: 30 آبان 95 ساعت 00 و 01 دقیقه و 06 ثانیه


عکس نوشته های اربعین 95 | متن و اس ام اس تسلیت اربعین 95

عکس نوشته تسلیت اربعین 95,متن تسلیت اربعین 95,اس ام اس تسلیت اربعین 95,پیام تسلیت اربعین 95,جملات تسلیت اربعین 95,عکس پروفایل اربعین 95,عکس اواتار اربعین 95,کپشن تسلیت اربعین 95,جملات کوتاه تسلیت اربعین 95,متن کوتاه برای تسلیت اربعین 95, 

متن و اس ام اس تسلیت اربعین 95

 

اربعین، با بوى خون در مشام و آبله در پا، رسیده است
تا بگوید همه اتفاقات سرخ، در راستاى شکیبایى زینب(علیهاالسلام) بود.
اربعین حسینی تسلیت باد
.
.
.
خواستم این اربعین را کربلا باشم ، نشد
از نجف، پای پیاده… کربلا باشم ، نشد
زائران بین نمازی در حرم یادم کنید
هر نمازی خواستم در کربلا باشم ، نشد
فرا رسیدن اربعین حسینی تسلیت باد
.
.
.
از “همه “دست کشیدم که تو باشی “همه ام”…
با تو بودن ز “همه” دست کشیدن دارد…
لبیک یاحسین(ع)…
.
.
.
اربعین است و جهان یکسره هیأت شده است
حرم یار مهیای زیارت شده است
تو که حق به مددش کرده نصیب
یاد ما باش که دلم یکسره ویران شده است . . .
.
.
.
به یاد کربلا دل‏ها غمین است
دلا خون گریه کن چون اربعین است . . .
.


.
.
امشب شب اربعین مصباح هداست
دل یاد حسین بن علی شیر خداست
پروانه به گرد شمع حق پر زد و سوخت
امشب شب یاد عشقیاء و شهداست
اربعین حسینی برعاشقان حسینی تسلیت باد

عکس نوشته های اربعین 95

 

arbaeen (2)

 

[ www.cafepatogh.ir ]

 

arbaeen (4)

 

arbaeen (5)

 

arbaeen (6)

 

arbaeen (7)

 

arbaeen (8)

شکلک های محدثه

 


ادامه مطلب   


نظرات()  
29 آبان 95  ساعت 23 و 45 دقیقه و 34 ثانیه    ویرایش: 29 آبان 95 ساعت 23 و 56 دقیقه و 50 ثانیه


بنازم آنکه دایم گفتگوی کربلا دارد
دلی چون جابر اندر جستجوی کربلا دارد
دلش چون کربلا کوی حسین است و نمی داند
که همچون دوردستان آروزی کربلا دارد
به یاد کاروان اربعینی با گریه می گوید
به هر جا هست زینب رو به سوی کربلا دارد
  اربعین حسینی بادخواستم این اربعین را کربلا باشم ، نشد
از نجف، پای پیاده… کربلا باشم ، نشد
زائران بین نمازی در حرم یادم کنید
هر نمازی خواستم در کربلا باشم ، نشد
فرا رسیدن اربعین حسینی تسلیت باد
.
.
.
از “همه “دست کشیدم که تو باشی “همه ام”…
با تو بودن ز “همه” دست کشیدن دارد…
لبیک یاحسین(ع)…
.

.
اربعین است و جهان یکسره هیأت شده است
حرم یار مهیای زیارت شده است
تو که حق به مددش کرده نصیب
یاد ما باش که دلم یکسره ویران شده است . . .
.
.
.
به یاد کربلا دل‏ها غمین است
دلا خون گریه کن چون اربعین است . . .
.

.
.
امشب شب اربعین مصباح هداست
دل یاد حسین بن علی شیر خداست
پروانه به گرد شمع حق پر زد و سوخت
امشب شب یاد عشقیاء و شهداست
اربعین حسینی برعاشقان حسینی تسلیت باد

شکلک های محدثه

ادامه مطلب   


نظرات()  
27 آبان 95  ساعت 16 و 51 دقیقه و 34 ثانیه    ویرایش: 27 آبان 95 ساعت 17 و 55 دقیقه و 01 ثانیه


انیمیشن عاشورایی «ناسور» پس از گذشت سه هفته از اکران با اقبال خوبی از سوی مخاطبان شهرستانی مواجه شده است.

به گزارش خبرگزاری برنا، انیمیشن سینمایی «ناسور» که پس از گذشت سه هفته از اکران تنها در چهار سالن پردیس سینمایی کوروش، سینما ماندانا، سینما میلاد و سینما ناهید تهران سانس عصر دارد، در شهرستان‌ها به خوبی مورد استقبال قرار گرفته و این استقبال به گونه‌ای است که «ناسور» در برخی از سینماهای شهرستان‌ها روزانه بیش از یک میلیون تومان فروش دارد.

در مشهد سه پردیس سینمایی پیروزی، سیمرغ و هویزه این انیمیشن را نمایش می‌دهند و پردیس سینمایی هویزه با دو سانس در روز مورد استقبال مخاطبان قرار گرفته است.

سینما فلسطین بروجرد با داشتن تنها یک سالن سینما پس از اکران انیمیشن عاشورایی «ناسور» با فروش بیش از یک میلیون در روز روبه‌رو شده و این در حالی است که سالن سینما فلسطین بروجرد استاندارد نیست و به طور معمول فروش روزانه بالایی ندارد، اما با این حال انیمیشن «ناسور» به خوبی در این شهر مورد توجه قرار گرفته است.

«ناسور» این روزها در سینما بهمن و ساحل اهواز، سینما سیمرغ، پیروزی و پردیس هویزه مشهد، سینما پارس جنوبی در عسلویه، سینما فلسطین در بروجرد، سینما نخل در خرمشهر، سینما فرهنگ در پاکدشت، سینما جام‌جم در رودهن، سینما پرستو در دماوند، سینما فرهنگ در خمینی‌شهر، سینما گلشن در بروجرد، سینما دریا در آستارا، سینما ۲۲ بهمن در رشت و سینما بعثت در صفادشت روی پرده است.

این انیمیشن همچنین در تهران در سینماهای آزادی، المپیک، پردیس ملت، کوروش، ماندانا، کیان، ناهید، شکوفه، ایران، جوان، چاپلین، میلاد، تیراژه ۲، تماشا، راگا و رازی اکران ویژه مدارس دارد و در پردیس سینمایی کوروش و سینما ناهید، سینما میلاد و سینما ماندانا در سانس عصر نیز به نمایش در می‌آید.

   


نظرات()  
27 آبان 95  ساعت 16 و 14 دقیقه و 55 ثانیه    ویرایش: - -


نویسنده: امیرمهدی غلامی   


قاسم سلیمانی از فرماندهان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و فرمانده نیروی قدس سپاه است.وی اهل شهر رابر در استان کرمان می‌باشد. او در طول جنگ هشت ساله ایران و عراق فرمانده لشکر ۴۱ ثارالله بود.

وی بارها از جانب آمریکا متهم به دخالت در امور عراق شده‌است. و واشنگتن پست او را از مهمترین سیاست گذاران سیاستهای خارجی ایران می‌داند. وی در ۴ بهمن ۱۳۸۹ درجهٔ سرلشکری دریافت کرد.

عضویت در سپاه پاسداران در کرمان

بنا به گفتهٔ سردار سلیمانی، وی پس از پیروزی انقلاب، درعین ادامه کار در سازمان آب کرمان، به عضویتِ مجموعهٔ «سپاه افتخاری»، که به وسیلهٔ پدرِ شهید قاضی تأسیس شده بود، درآمد.

جنگ ایران و عراق

سردار سلیمانی بیان می‌کند که به محض بازگشت از مهاباد به ریاست پادگان قدس سپاه در کرمان منصوب می‌شود. با حمله عراق به خاک ایران، سردار سلیمانی چندین گردان از سپاهیان کرمان را آموزش می‌دهد و به جبهه‌های جنوب اعزام می‌کند و کمی بعد، خود در رأس یک گروهان به سوسنگرد اعزام می‌شود تا جلوی پیشروی عراق در جبههٔ مالکیه را بگیرد. سردار سلیمانی در بیشتر عملیات عمدهٔ نظامی دوران جنگ با عراق شرکت کرد.

پایان جنگ ایران و عراق

با پایان یافتن جنگ در ۱۳۶۷، لشکر ۴۱ ثارالله به فرماندهی سردار سلیمانی به کرمان بازگشت و درگیر جنگ با اشراری شد که از مرزهای شرقی کشور هدایت می‌شدند. سردار سلیمانی به تازگی مورد آشتی نظامی ایران و آمریکا مشروط به پذیرفتن قدرت نظامی ایران در منظقه خاورمیانه را مطرح کرده‌است.

مبارزه با مواد مخدر

بی درنگ پس از آتش بس با عراق، دولت ایران سپاه پاسداران را مأمور مبارزه با قاچاقچیان بزرگ مواد مخدر کرد. قاسم سلیمانی تاهنگام انتصاب به فرماندهی سپاه قدس، با باندهای قاچاق مواد مخدر در نزدیکی مرزهای ایران و افغانستان جنگیده‌است.

انتصاب به فرماندهی نیرو قدس

قاسم سلیمانی در سال ۱۳۷۶، همزمان با اوجگیری طالبان در افغانستان، به فرماندهی نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی برگزیده شد.

انتصاب سردار سلیمانی به فرماندهی نیروی قدس همزمان با قدرت گرفتن طالبان یک پیشامد محض نبود. او از این رو انتخاب شد که بومیِ یک منطقه کوهستانی به نام رابر در کرمان بود و با نظام سیاسی جوامع قبیله‌ای به طور کلی وب ویژه با جامعه افغانستان آشنایی نزدیک داشت. او با تجربه‌ای که از جنگ داخلی کردستان داشت نیز گزینهٔ مناسبی بود، چون بنا بود در افغانستانِ عصر طالبان که درگیر جنگهای داخلی بود وارد عمل شود. از همه مهمتر اینکه سردار سلیمانی در هشت سال جنگ با عراق و نیز مبارزه با باندهای مواد مخدر در مناطق مرزی ایران وافغانستان تا پیش از انتصابش به فرماندهی سپاه قدس تجربهٔ بی مانندی اندوخته بود.

نفوز در عراق

به گزارش روزنامه الشرق الاوسط به نقل از یک مقام ارشد امنیتی عراقی، سپاه قدس به فرماندهی سلیمانی در تمامی زمینه‌های سیاسی، اقتصادی و امنیتی و به‌ویژه در منطقه حفاظت شده سبز بغداد (که سفارتخانه‌های غربی و عربی و ادارات و خانه‌های مقامات دولتی و اعضای پارلمان عراق در آن قرار دارد) نفوذ دارد.

سلیمانی خود در نشست مقدماتی «کنفرانس جوانان و بیداری اسلامی» گفت: «ایران در جنوب لبنان و عراق نیز حضور دارد. در واقع این مناطق به نوعی تحت تاثیر عملکرد و تفکر جمهوری اسلامی ایران هستند.» اما تعدادی از نمایندگان پارلمان عراق در بیانیه‌ای سخنان سلیمانی را محکوم کرده و وی را دچار توهم خواندند.

شایعه کشته شدن در سوریه

پس از وقوع یک انفجار مهیب در دمشق که به کشته وزخمی شدن چندین مقام سوری انجامید رسانه‌های جهان گزارش دادند که قاسم سلیمانی نیز در میان کشته شدگان قرار داردوشایعه دخالت ایران در سوریه و کمک به بشار اسد برای سرکوب مخالفان قوت گرفت. چندروز پس از این ادعا قاسم سلیمانی در دیدار مسولان نظام ایران با رهبر ایران در تهران حضور یافت.

نامه به خاتمی

قاسم سلیمانی یکی از امضا کنندگان نامه تهدید آمیز فرماندهان سپاه در جریان وقایع ۱۸ تیر ۱۳۷۸ به محمد خاتمی رئیس جمهوری وقت ایران بود.

تحریم

مقامات وزارت امورخارجه ایالات متحده آمریکا وی را متهم به همکاری با نیروهای امنیتی سوریه در جریان اعتراضات در این کشور و سرکوب مخالفان بشار اسد کرده‌است. در پی این اتهام وزارت خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا وی را تحریم کرده‌است.

تهدید به ترور

پس از تکرار بسیار نام قاسم سلیمانی در رسانه‌های جهان، خبرگزاری فرانسه خبری را منتشر ساخت که از احتمال ترور وی توسط دولت آمریکا پرده بر می‌داشت. بر اساس این خبر جک کین فرمانده سابق نیروی زمینی ارتش آمریکا که در نشست استماع کنگره آمریکا حضور داشت با اشاره به طرح ترور مقامات ایرانی به ویژه مقامات ارشد سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران، گفت: چرا آنها را به قتل نرسانیم؟ آنها قریب به هزار آمریکایی را کشته‌اند، چرا ما عامدانه آنها را ترور نکنیم؟ نمی‌گویم که اقدام نظامی انجام دهیم، من پیشنهاد می‌دهم عملیات محرمانه انجام دهیم. باید فشارهای شدیدی روی آنها اعمال کنیم. همچنین رویل مارک گریچ از کارشناسان موسسه به دفاع از دموکراسی اظهار داشت: آنان به اندازه ما دارای منطق نیستند، فکر نمی‌کنم بتوانید بدون به قتل رساندن یکی از آنها، مرعوبشان کنید. قاسم سلیمانی خیلی زیاد سفر می‌کند، بروید او را دستگیر کنید یا به قتل برسانید! به گزارش خبرگزاری فرانسه در ادامه این اظهارت برخی از نمایندگان آمریکایی اعلام کردند ما انجام هرگونه اقدامی درباره ایران را دور از ذهن نمی‌دانیم اما از ابراز موافقت با اظهارات جک کین سر باز زدند.   


نظرات()  
27 آبان 95  ساعت 00 و 32 دقیقه و 43 ثانیه    ویرایش: 27 آبان 95 ساعت 00 و 40 دقیقه و 02 ثانیه


اربعین یعنی چهل منزل عزا
اربعین یعنی شبی بی انتها

اربعین یعنی غریبی ، بی کسی
اربعین یعنی همه دلواپسی

اربعین یعنی چهل منزل سفر
اربعین یعنی همه خوف و خطر
      
اربعین در راه است......

حال و روزم بد بهم میریزد آقا مدتیست......

نقل هر مجلس شده ویزای رفتن تا عراق.....

چند روز دگر تا اربعین و حسرت به مانده فرات.......

.
.
.

متن تسلیت اربعین حسینی

.
.
.

زائـری ک داری مـیـری کـربـبـلا

از حرم برام بگو
از شباش،علی الخصوص سحر کنارِ علقمه
از حرم برام بگو
از فراز روضه های غصه دارِ علقمه
از حرم برام بگو
از حریم باصفای تک سوارِ علقمه

از خودت بگو برام
تو هوای کربلا نفس زدن چه حالیه
از خودت بگو برام
لحظه لحظه ای که هستی تو وطن چه حالیه
از خودت بگو برام
باحسین(ع)،بگیری ذکرِ یا حسن(ع)،چه حالیه...

.
.
.

اس ام اس تسلیت اربعین

.
.
.

با اینکه به آرزو دیدن بین الحرمین رسیدم
اما حسرت پای پیاده و اربعین در دلم میماند....
بی شک بین الحرمین سرزمین عرفه و کربلا حج ما فقراست


یـا حـسین! بــزرگی تـــو فــــراتر از آن بـــود کــه در هــــزار و چــند صــد سـال قـــبل بــماند. یــا حســین! بــزرگی تـو گـــل زیـبایی شـــد که در کـــربلا رویــید و عــــطر خـــوش آن هـــمه قـــرنها را فـــرا گـــرفت و مـا عــاشـقـان تـو، حــالا بـعد از قــرنها بـــزرگی ات را پـاس مـی داریم کــوچک و بـــزرگ . . .
اربعین حسینی تسلیت باد

شکلک های محدثهادامه مطلب   


نظرات()  
27 آبان 95  ساعت 00 و 28 دقیقه و 55 ثانیه    ویرایش: 27 آبان 95 ساعت 00 و 31 دقیقه و 33 ثانیهدانلود مداحی اربعین حاج محمود کریمی دل گرفته گرفتار زینب کبری (جدید، روضه)

دانلود

دانلود مداحی اربعین حاج محمود کریمی صدای زینت افلاک کبریا (جدید،روضه)

دانلود

دانلود مداحی اربعین حاج محمود کریمی هر آنکه سر بگذارد (جدید، روضه)

دانلود

دانلود مداحی اربعین حاج محمود کریمی هر کجا گریه کردم (جدید، زمینه)

دانلود

دانلود مداحی اربعین حاج محمود کریمی عزیز دل و جان خواهر منم (جدید، واحد)

دانلود

دانلود مداحی اربعین حاج محمود کریمی زینب آمد به کربلا با آه سوزان (جدید، واحد)

دانلود

دانلود مداحی اربعین حاج محمود کریمی من یار را تقدیم کردم (جدید،شور)

دانلود

-- دانلود مداحی اربعین نوحه اربعین

دانلود مداحی اربعین حاج مهدی میرداماد مرغ دلم بسمل بی بال بود

دانلود

دانلود مداحی اربعین حاج مهدی میرداماد چهل روزه که تو ماتم تو عزادارم

دانلود

دانلود مداحی اربعین حاج مهدی میرداماد هر آنچه از من خواستی با کاروان آورده ام

دانلود

دانلود مداحی اربعین حاج مهدی میرداماد میرسد از راه ولی آه

دانلود

-- دانلود مداحی اربعین  نوحه اربعین

دانلود مداحی اربعین حاج میثم مطیعی روضه رسیدن جابر به کربلا (جدید، روضه)

دانلود

دانلود مداحی اربعین حاج میثم مطیعی خبر میاد جابر آمد (جدید،زمینه ، برادر وحید نادری)

دانلود

دانلود مداحی اربعین حاج میثم مطیعی به صحرای بلا با اشک دیده (جدید، نوحه ، حاج امیر عباسی)

دانلود


شکلک های محدثه

ادامه مطلب   


نظرات()  
26 آبان 95  ساعت 23 و 47 دقیقه و 53 ثانیه    ویرایش: - -

به امید روزی که همه ی پیامک های جهان این باشد:

” مهدی فاطمه آمد .

   


نظرات()  
26 آبان 95  ساعت 23 و 47 دقیقه و 05 ثانیه    ویرایش: - -


 
سامره امشب تماشایی شده
جنت گل هـای زهرایی شده

لحظه لحظه، دسته دسته از فلک
همچو باران از سمـا بارد ملک
...

می زنند از شوق دائم بال و پر
در حضـور حجت ثانـی عشر

ملک هستی در یم شادی گم است
بعثت است این، یا غدیر دوم است
...

اللهم عجل لولیک الفرج

   


نظرات()  
26 آبان 95  ساعت 23 و 45 دقیقه و 48 ثانیه    ویرایش: 26 آبان 95 ساعت 23 و 46 دقیقه و 32 ثانیه


السلام علیک یا أباصالح المهدی «عج»

 

همه گویند، به تعجیل ظهورش صلوات

کاش جمعه ای بیاید، به تبریک ظهورش صلوات

 

جهت تعجیل در فرج آقا امام زمان(عج) :

اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

   


نظرات()  
26 آبان 95  ساعت 23 و 45 دقیقه و 13 ثانیه    ویرایش: - -
خدایا نامه ام رو به دست امام حسین برسون
سلام امام حسین مهربون...
من دختری کوچک هستم . پدرم جانباز موجی است... 
الان که دارم برای شما نامه می نویسم پدرم خوابیده آرومه آرومه . 
وقتایی که خوابه میام کنارش وباهاش حرف می زنم...
امام حسین شنیدم رقیه ی کوچولوت به آسمون ها رفته می خوام بهتون بگم ...
من حاضرم دختر شما بشم... 
به جاش حال بابام رو خوب کنید از شما خواهش می کنم می دونم که خیلی مهربونید امام حسین ...

   


نظرات()  
26 آبان 95  ساعت 22 و 38 دقیقه و 12 ثانیه    ویرایش: 26 آبان 95 ساعت 22 و 45 دقیقه و 57 ثانیهبرای کسب اطلاعات بیشتر به ایدی تلگرام  زیر مراجعه کنید.
کانال  
amir_mahdi95
ایدی امیرمهدی غلامی
amir_mahdi81

   


نظرات()  
26 آبان 95  ساعت 17 و 08 دقیقه و 18 ثانیه    ویرایش: 26 آبان 95 ساعت 17 و 14 دقیقه و 06 ثانیه


کانال امیرمهدی غلامی 

برای تبلیغ در وبلاگ به کانال زیر بیایید.

amir_mahdi95


قیمت تبلیغ در وبلاگ شخصی امیر مهدی غلامی:

1ماه      30هزارتومان

2هفته      15هزارتومان

1هفته         5هزارتومان

تبلیغ در کانال رایگان است

   


نظرات()  
26 آبان 95  ساعت 15 و 06 دقیقه و 47 ثانیه    ویرایش: 26 آبان 95 ساعت 15 و 07 دقیقه و 24 ثانیه

 

امیرمهدی غلامی: در میان اهداف امام حسین علیه السلام از قیام در برابر یزید كه در لابلاى سخنان آن حضرت علیه السلام یافت مى شود، هیچ اشاره اى به مسائل قبیله اى نشده است، امام حسین علیه السلام اهداف خود را از قیام، مسائلى همچون امر به معروف و نهى از منكر، اصلاح دین پیامبر صلى الله علیه وآله، عمل به سیره پیامبر صلى الله علیه وآله و حضرت على علیه السلام و سرانجام قیام در برابر فساد و تباهى مطرح مى كند.

آیا واقعه عاشورا، معلول تعارضات قومى و قبیله اى و نتیجه خشونت پیامبر صلى الله علیه وآله در جنگ هاى بدر و احد و … بوده است؛ همان گونه كه یزید در هنگام ورود اسیران، به این موضوع اشاره كرد؟ و یا انحراف از سنت ابوبكر و عمر – در زمان عثمان – باعث قیام امام حسین علیه السلام شد؟

در ریشه یابى حوادث واقعه عاشورا و تحلیل آن، نباید تنها به شعرى كه یزید از قول شاعر بنى خندف – كه در جاهلیت با خزرجیان درگیر بودند – خواند، استناد كرد؛ بلكه باید آن را در بستر تاریخى خود و با توجه به بررسى اهداف قیام، از زبان امام علیه السلام و نیز انگیزه هاى رویارویى یزید با آن تحلیل كرد.

در آغاز باید به این نكته توجه داشت كه جنگ هاى میان پیامبر صلى الله علیه وآله و مشركان قریش را به هیچ وجه نمى توان جنگ هاى قبیله اى به حساب آورد؛ زیرا هم پیامبر صلى الله علیه وآله و هم مردم مكه، هر دو از قبیله بزرگ قریش بودند و در هیچ سند تاریخى – اعم از اشعار، گفته ها و نقل حوادث این جنگ ها – سخنى كه از آن بوى قبیله گرى استشمام شود، شنیده نشده است.

این كه از این جنگ ها، با عنوان خشونت پیامبر صلى الله علیه وآله یاد كنیم، به هیچ وجه از نظر تاریخى صحیح نیست؛ زیرا اگر تقابل مشركان قریش با پیامبر صلى الله علیه وآله را در تاریخ بررسى كنیم، مشاهده مى كنیم كه این قریشیان بودند كه با قساوت تمام، در مقابل پیامبر صلى الله علیه وآله ایستادند و با شكنجه یاران آن حضرت و به شهادت رساندن شخصیت هایى همچون یاسر و سمیه و تحت فشار قرار دادن پیامبر صلى الله علیه وآله در شعب ابى طالب و نیز اقدام به قتل آن حضرت، خشونت را به بالاترین درجه خود رسانیدند.

كشته شدن تعدادى از بزرگان قریش و به ویژه خویشان نزدیك معاویه و یزید در جنگ هاى بدر و احد، طبق قوانین جنگ صورت گرفت؛ زیرا آنان به میدان آمده، مبارز طلبیدند و بالاخره مبارز مسلمانى همچون حضرت على علیه السلام یا باید بكشد و یا كشته شود و كشتن در جنگ، به هیچ عنوان، خشونت محسوب نمى شود.

علاوه بر این، اگر نگاهى به برخورد پیامبر صلى الله علیه وآله با قریشیان و به ویژه بنى امیه بیفكنیم، آن را سر تا سر عطوفت و مهربانى و گذشت و بزرگوارى مى بینیم تا آن جا كه در هنگام فتح مكه، پیامبر صلى الله علیه وآله به شدت در مقابل سعد، صحابى بزرگوار خود كه آن روز را روز جنگ و خشونت معرفى مى كرد، ایستادگى كرد و آن روز را به عنوان «یوم الرحمه؛ روز رحمت و عطوفت»، معرفى كرد و در هنگام فتح مكه، خانه ابوسفیان، دشمن دیرین خود را خانه امن معرفى كرد و به دنبال تسخیر مكه، همه مكیان را بخشید و آنها را «طلقا» یعنى آزاد شدگان نامید و پس از آن، در جنگى كه قریشیان به همراه پیامبرصلى الله علیه وآله شركت كرده بودند، براى آنان سهم بیشترى از غنایم قرار داد و سرانجام در سال هاى پایانى عمر خود، ابوسفیان را به عنوان عامل جمع آورى صدقات نجران برگزید.

پس از وفات پیامبر صلى الله علیه وآله نیز سخنى از تعارضات قومى نمى بینیم و این مسئله چنان كم رنگ است كه ابوسفیان پس از ماجراى سقیفه، نزد حضرت على علیه السلام آمده و از این كه ابوبكر – از قبیله ضعیف تمیم – حكومت را در دست گرفته، ابراز گلایه كرد و براى سرنگونى ابوبكر، به حضرت على علیه السلام پیشنهاد همكارى داد كه البته مورد پذیرش حضرت علیه السلام قرار نگرفت.

اگر بخواهیم نمودى از این تعارضات را ببینیم، باید آن را در جنگ صفین مشاهده مى كردیم؛ در حالى كه در این جنگ كه میان على بن ابى طالب علیه السلام، قاتل خویشان معاویه و معاویه بن ابوسفیان روى داد، كوچك ترین اشاره اى به این تعارضات نشده است.

فشار یزید به امام حسین علیه السلام براى بیعت كردن نیز به هیچ وجه رنگ و بوى قبیله اى نداشت؛ زیرا كه این فشار، همزمان از سوى یزید بر عبدالله بن زبیر (از طایفه بنى اسد) و عبدالله بن عمر (از قبیله بنى عدى) نیز وارد شد و بعدها ابن زبیر نیز قیام مسلحانه اى علیه یزید بر پا كرد.

همچنین در میان اهداف امام حسین علیه السلام از قیام در برابر یزید كه در لابلاى سخنان آن حضرت علیه السلام یافت مى شود، هیچ اشاره اى به مسائل قبیله اى نشده است، امام حسین علیه السلام اهداف خود را از قیام، مسائلى همچون امر به معروف و نهى از منكر، اصلاح دین پیامبر صلى الله علیه وآله، عمل به سیره پیامبر صلى الله علیه وآله و حضرت على علیه السلام و سرانجام قیام در برابر فساد و تباهى مطرح مى كند.

همچنین در رجزهاى واقعه عاشورا كه از سوى طرفین نبرد خوانده شده نیز هیچ اشاره اى به تعارضات قومى نشده است.

و به جز شعر یزید، در هیچ موردى پس از واقعه عاشورا، شعر یا سخنى كه دلالت بر وجود تعارضات قومى در وقوع نبرد عاشورا را داشته باشد، مشاهده نشده است.

بنابراین، بسیار سخیفانه است كه اهداف عالى نهضت عاشورا را كه در كلمات امام حسین علیه السلام و نیز در گزارش هاى تاریخى بیان شده، نادیده گرفته، تنها آن را با امرى موهوم، همچون تعارضات قومى و قبیله اى تحلیل نماییم.

اما ساده لوحانه است كه به دنبال ریشه یابى زمینه تاریخى قیام امام حسین علیه السلام در زمان عثمان باشیم؛ بلكه باید ریشه آن را در سقیفه جست وجو كنیم و این سخن ابن عباس را با جان و دل باور كنیم كه گفت: «قتل الحسین یوم الاثنین؛ امام حسین علیه السلام در روز دوشنبه كشته شد»؛ دوشنبه اى كه پیامبر صلى الله علیه وآله وفات یافت و سقیفه تشكیل شد؛ زیرا كه آن زمان، انحراف از سنت رسول خدا صلى الله علیه وآله و دستورات آن حضرت صلى الله علیه وآله، همچون تمسك به قرآن و عترت (ثقلین) و سفارش به ولایت حضرت على علیه السلام هویدا گشت.

اگر براى شخص معاویه و نیز خاندان بنى امیه، نقش محورى در پدید آمدن حادثه عاشورا قائل باشیم، باید بدانیم كه نقطه آغازین قدرت گرفتن اینان، نه در زمان عثمان، بلكه در زمان ابوبكر بود؛ زیرا پس از آن كه چند روز بعد از رحلت پیامبر صلى الله علیه وآله، ابوسفیان از نجران بازگشت و جریانات سیاسى خلافت را مشاهده كرد، در صدد فتنه انگیزى علیه حكومت ابوبكر برآمد و در این راه، قصد استفاده ابزارى از حضرت على علیه السلام را داشت و آن حضرت علیه السلام دست رد بر سینه او زد؛ اما همین فعالیت كافى بود تا حكومت، پى به خطر ابوسفیان برده، براى همراهى او تدابیرى بیندیشد.

اولین تدبیر، بخشیدن سهم عظیمى از صدقات نجران به او بود و در دومین گام، فرزند او یزید را فرمانده سپاه بزرگ شام كردند؛ در حالى كه اصحاب بزرگى همچون عمار، مقداد، سلمان، طلحه، زبیر، سعد بن ابى وقاص و … را در مدینه بیكار نگه داشته بودند. پس از در گذشت یزید، از سوى عمر، برادرش معاویه به فرماندهى سپاه شام منصوب شد و در حالى كه عمر انواع سخت گیرى ها را نسبت به فرماندارانش اعمال مى كرد، از خطاهاى بزرگ او درمى گذشت و همین معاویه در زمان عمر موفق شد كه در شام براى خود حكومتى شاهانه برپا كند و با توجیهاتى واهى، از خشم خلیفه در امان بماند.

بله، نمى توان انكار كرد كه در زمان عثمان كه بنى امیه بر همه اركان حكومت مسلط شده بودند، معاویه نیز به صورت حاكمى مطلق درآمده بوده. با پیش آمدن ماجراى شورش مردم علیه عثمان، وى به این نتیجه رسید كه در صورت كشته شدن عثمان، مى تواند بهترین بهره بردارى ها را از قتل او بكند؛ از این رو، در ارسال سپاه درخواستى از سوى عثمان، سهل انگارى كرد تا آن هنگام كه عثمان كشته شد.

پس از قتل عثمان، معاویه به عنوان خون خواهى عثمان در مقابل حضرت على علیه السلام قرار گرفت و با او به جنگ پرداخت و پس از شهادت حضرت على علیه السلام، و پیروزى معاویه در مقابل امام حسن علیه السلام، او به صورت حاكم تمامى مسلمانان در آمد و حكومت خود را چنان تثبیت شده دید كه بر خلاف سنت پیامبر صلى الله علیه وآله و همه خلفاى پیشین به فكر جانشین كردن فرزند فاسق، فاجر و بى تجربه خود (یزید) برآمد كه او عامل قیام امام حسین علیه السلام گشت.

نباید از نظر دور داشت كه اگر معاویه قبل از عثمان در شام ریشه ندوانیده بود و نمى توانست مشروعیت حكومت خود را از عمر كسب كند، به هیچ وجه نمى توانست در مقابل حضرت على علیه السلام قد علم كند؛ چنانچه دیگر افراد خاندان بنى امیه كه از سوى عثمان به فرماندارى استان هاى مختلف گماشته شده بودند، نتوانستند در هنگام عزل به وسیله حضرت على علیه السلام، در مقابل وى مقاومت كنند.

   


نظرات()  
26 آبان 95  ساعت 15 و 03 دقیقه و 22 ثانیه    ویرایش: 26 آبان 95 ساعت 15 و 06 دقیقه و 23 ثانیه

به گزارش گروه خواندنی های باشگاه خبرنگاران، مهمترین واقعه روز عاشورا شهادت سیدالشهداء حسین بن علی علیه‌السلام است. در این یادداشت، قطره‌ای از آن دریای مصیبت عظمی و جانگداز بیان شده است.

امام اصحاب وفادار خود را صدا می‌زند

بعد از شهادت یاران باوفا، امام حسین علیه‌السلام پیوسته به راست و چپ مى‌‏نگریست و هیچ یک از اصحاب و یاران خود را ندید جز آنان که پیشانى به خاک ساییده و صدایى از آنها به گوش نمى‏رسید، پس ندا داد:

«یا مُسْلِمَ بْنَ عَقیلٍ، وَ یا هانِىَ بْنَ عُرْوَةَ، وَ یا حَبیبَ بْنَ مَظاهِرَ، وَ یا زُهَیْرَ بْنَ الْقَیْنِ، وَ یا یَزیدَ بْنَ مَظاهِرَ، وَ یا یَحْیَى بْنَ کَثیرٍ، وَ یا هِلالَ بْنَ نافِعٍ، وَ یا إِبْراهِیمَ بْنَ الُحصَیْنِ، وَ یا عُمَیْرَ بْنَ الْمُطاعِ، وَ یا أَسَدُ الْکَلْبِىُّ، وَ یا عَبْدَاللَّهِ بْنَ عَقیلٍ، وَ یا مُسْلِمَ بْنَ عَوْسَجَةَ، وَ یا داوُدَ بْنَ الطِّرِمَّاحِ، وَ یا حُرُّ الرِّیاحِىُّ، وَ یا عَلِىَّ بْنَ الْحُسَیْنِ، وَ یا أَبْطالَ الصَّفا، وَ یا فُرْسانَ الْهَیْجاءِ، مالی أُنادیکُمْ فَلا تُجیبُونی، وَ أَدْعُوکُمْ فَلا تَسْمَعُونی؟! أَنْتُمْ نِیامٌ أَرْجُوکُمْ تَنْتَبِهُونَ؟

أَمْ حالَتْ مَوَدَّتُکُمْ عَنْ إِمامِکُمْ فَلا تَنْصُرُونَهُ؟ فَهذِهِ نِساءُ الرَّسُولِ صلى الله علیه و آله لِفَقْدِکُمْ قَدْ عَلاهُنَّ النُّحُولُ، فَقُومُوا مِنْ نَوْمَتِکُمْ، أَیُّهَا الْکِرامُ، وَ ادْفَعُوا عَنْ حَرَمِ الرَّسُولِ الطُّغاةَ اللِّئامَ، وَ لکِنْ صَرَعَکُمْ وَاللَّهِ رَیْبُ الْمَنُونِ وَ غَدَرَ بِکُمُ الدَّهْرُ الخَؤُونُ، وَ إِلّا لَما کُنْتُمْ عَنْ دَعْوَتی تَقْصُرُونَ، وَلا عَنْ نُصْرَتی تَحْتَجِبُونَ، فَها نَحْنُ عَلَیْکُمْ مُفْتَجِعُونَ، وَ بِکُمْ لاحِقُونَ، فَإِنَّا لِلَّهِ وَإِنَّا إِلَیْهِ راجِعُونَ».

اى مسلم بن عقیل! اى هانى بن عروة! اى حبیب بن مظاهر! اى زهیر بن قین! اى یزید بن مظاهر! اى یحیى بن کثیر! اى هلال بن نافع! اى ابراهیم بن حُصَین! اى عمیر بن مطاع! اى اسد کلبى! اى عبداللَّه بن عقیل! اى مسلم بن عوسجه! اى داود بن طرمّاح! اى حرّ ریاحى! اى على بن الحسین! اى دلاورمردان خالص! و اى سواران میدان نبرد! چه شده است شما را صدا مى‌‏زنم ولى پاسخم را نمى‌‏دهید؟ و شما را مى‏‌خوانم ولى دیگر سخنم را نمى‌‏شنوید؟ آیا به خواب رفته‌‏اید که به بیدارى‌‏تان امیدوار باشم؟ یا از محبّت امامتان دست کشیده‌‏اید که او را یارى نمى‌‏کنید؟

این بانوان از خاندان پیامبرند که از فقدانتان ناتوان گشته‏اند. از خوابتان برخیزید، اى بزرگواران! و از حرم رسول خدا در برابر طغیانگران پست، دفاع کنید.

ولى به خدا سوگند! مرگ، شما را به خاک افکنده، و روزگار خیانت پیشه با شما وفا نکرده، وگرنه هرگز از اجابت دعوتم کوتاهى نمى‌‏کردید، و از یاریم دست نمى‌‏کشیدید، آگاه باشید، ما در فراق شما سوگواریم و به شما ملحق مى‌‏شویم، إِنَّا لِلَّهِ وَ إِنَّا إِلَیْهِ راجِعُونَ». (معالی السبطین، ج 2 ص 17)

امام حسین علیه‌السلام فرمود: سلامم را به شیعیانم برسان

در روایتى آمده است: هنگامى که امام حسین علیه‌‌السلام تنها شد به خیمه‌‏هاى برادرانش سر کشید، آنجا را خالى دید. آنگاه به خیمه‏‌هاى فرزندان عقیل نگاهى انداخت، کسى را در آنجا نیز ندید؛ سپس به خیمه‌‏هاى یارانش نگریست کسى را ندید، امام در آن حال ذکر «لَا حَوْلَ وَ لَاقُوَّةَ إِلَّا بِاللَّهِ الْعَلِىِّ الْعَظِیمِ» را فراوان بر زبان جارى مى‏‌ساخت.

آنگاه به خیمه‏‌هاى زنان روانه شد و به خیمه فرزندش امام زین العابدین علیه‌السلام رفت.

او را دید که بر روى پوست خشنى خوابیده و عمّه‌‏اش زینب علیهاالسلام از او پرستارى مى‌‏کند. چون حضرت على بن الحسین علیه‌السلام نگاهش به پدر افتاد خواست از جا برخیزد، ولى از شدّت بیمارى نتوانست، پس به عمّه‌‏اش زینب گفت: «کمکم کن تا بنشینم چرا که پسر پیامبر صلى الله علیه و آله آمده است» زینب علیهاالسلام وى را به سینه‏‌اش تکیه داد و امام حسین علیه‌السلام از حال فرزندش پرسید: او حمد الهى را بجا آورد و گفت:

«یا أبَتاهُ ما صَنَعْتَ الْیَوْمَ مَعَ هؤُلاءِ الْمُنافِقِینَ؟؛ پدر جان! امروز با این گروه منافق چه کرده‏‌اى؟».


شکلک های محدثه

ادامه مطلب   


نظرات()  
26 آبان 95  ساعت 15 و 01 دقیقه و 12 ثانیه    ویرایش: 26 آبان 95 ساعت 15 و 06 دقیقه و 04 ثانیه

با توجه به روایات مختلف، ظاهراً تعداد شهدای کربلا بیش‌از هفتاد و دو نفر است پس چرا همواره از عدد هفتاد و دو نفر به عنوان تعداد شهدای کربلا نام می‌برند؟
روایات مشهوری است، که اسلام را (دین‌الهی) 1000 نفر حفظ کردند. که 313 نفر یاران پیامبر در جنگ بدر بودند و 313 نفر صحابه امام زمان‌(عج) و 313 نفر یاران طالوت بودند، و بقیه یاران حضرت اباعبدالله(ع) بودند، مانده اعداد از 1000 نفر را گفته‌اند صحابه خالص اباعبدالله‌(ع) به‌جز بنی‌هاشم بوده‌اند. نکته قابل‌توجه این است که اگر با 18 نفر بنی هاشم جمع شوند با یاران امام‌مساوی می‌شود.

در زیارت ناحیه 10 نفر بیش‌تر از عدد مشهور 72 نفر است. در زیارت رجبیه جز 82 نفر کسانی دیگری نیز هستند. در نتیجه تعداد یاران قطعاً‌ بیش‌از 72 نفر خواهد بود. امام سجاد‌(ع) یاران اباعبدالله را در روز عاشورا 145 نفر معرفی کرده است، که تعدادی از آن‌ها زنده می‌‌مانند، احتمالاً عدد 72 صحابه حضرت اباعبدالله به‌جز بنی‌هاشم باشند ، جز کسانی که بعد از کربلا یا پیش‌از کربلا به شهادت رسیدند مانند هانی، مسلم و…

چرا امام‌حسین‌(ع) مانند برادرش امام‌حسن‌(ع) صلح نکرد؟
یکی از دلایل این‌که امام ‌با یزید صلح نکرد، این بود که یزید با معاویه کاملاً متفاوت بود. اگر معاویه برخی از شئون را حفظ می‌کرد، یزید هیچ‌چیزی را حفظ نمی‌کرد. یزد« شارب‌َ الخمر مُعلِمً بالفسق و قاتل‌النفس المحترمه» ، یعنی هم قاتل است، هم فساد علنی دارد وهم شرب خمر دارد و« مثل لایبُالُ» ،مثل‌ منی‌ هرگز صلح نمی‌کند، یزید علناً قصد کشتن اباعبدلله (ع) را کرده بود. بنابراین اباعبدلله (ع)‌ چاره ای جز نپذیرفتن صلح نداشت. کما این که جابربن عبدالله انصاری وقتی گفت، چرا مثل برادرت حسن (ع)‌صلح نمی‌کنی، فرمود: اگر پیامبر بیاید و با تو سخن بگوید می‌پذیری ، در یک عالم مشاهده و مکاشفه ایشان می‌فرماید هر چیزی فرزندم تصمیم بگیرد تصیم من است.
فضای عصر امام‌حسین‌(ع) قابل مقایسه با امام‌حسن‌(ع) نبود. پس‌از شهادت امام‌حسن‌(ع) تا عصر یزد 10 سال فاصله است و امام‌حسین‌(ع) ده سال در زمان معاویه زندگی کرده است و قیام نکرده است. معلوم است که شرایط و زمینه‌های زندگی او مثل عصر امام مجتبی (ع) بوده است.

اگر یزید از امام‌حسین‌(ع) تقاضای بیعت نمی‌کرد، آیا باز هم آن حضرت قیام می‌‌کرد؟
بی‌شک یزد با شخصیت و با جهت‌گیری‌های سیاسی خاصی که داشت، هرگز امام‌حسین (ع) در مقابل اعمال او ساکت و آرام نمی‌نشست، کما ‌این که در یکی از سخنرانی‌های خودش که در آغاز حرکت دارد فرمود: من از زبان رسول‌خدا شنیدم که هر کسی پادشاه ستمگری را ببیند که حرام خدا را حلال و حلال خدا را حرام کرده و«ونا منشأ لا حد الله» عهد خدا را شکسته است و بر علیه او برنخیزد، خداوند او را با آن ظالم مشهور می کند. بنابراین در فرهنگ ابا عبدالله سازشکاری با شخصی مثل یزید محال بود.امام قطعاً درمقابل یزید مقاومت می‌کند.«من مرا تا سلطاناً بی اورمتهل حرام الله»

آیا یزید قصد کشتن امام‌حسین‌(ع) را داشت یا فقط بیعت آن حضرت را می‌خواست؟
آن چه که مشخص و مسلم است، در مدینه بیعت می‌خواست اما در زمانی که ا مام‌حسین‌(ع) در مجلس ولید آمد، امام حسین (ع)‌ با زیرکی و ترفند خاصی فرمود که مسئله را به فردا بگذارید تا مردم هم باشند، من می دانم که دوست نداری که این جا در شهر وقتی کسی نیست با تو بیعت کنم، بگذار فردا باشد.اما مروان متوجه شد و گفت اگر حسین از مجلس بیرون برود، نه او را خواهی یافت و نه او بیعت خواهد کرد. پس او را در همین‌جا به قتل برسان.امام با زیرکی خاصی از قبل کسانی را اطراف دارالعماره قرار داده بود و گفته بود تا صدای من بلند شد بریزید در آن‌جا. وقتی آن‌ها ریختند،عوامل یزید هیچ اقدامی نمی‌توانستند بکنند.

امّا امام در مکه زمانی که قصد طواف دارد، متوجه می‌شود که مأمورانی از طرف یزید قصد کشتنش را دارند،‌ زیر احرام شمشیر بسته‌اند و چون امام نمی‌خواست حرمت خانه خدا شکسته شود، در این حال امام فرمود: من از خانه کعبه دور می‌شوم، و اگر قرار است خونم ریخته شود، اگر یک‌ وجب هم دور از خانه خدا باشد بهتر است. حضرت اباعبدالله نخواست حرمت خانه خدا شکسته شود.

در حادثه کربلا چند نفر از سپاه یزید به امام‌حسین‌(ع) پیوستند؟ ظاهراً غیر از حربن‌ریاحی افراد دیگری هم بودند؟
تعداد کسانی که به حضرت اباعبدالله پیوستند بیش‌از 12 نفر بودند، جز حضرت حّر، فرزند حضرت حرّ ، علی هم به او پیوست و شهید شد. ابوالفتوح آخرین نفری است که از سپاه عمرسعد به اباعبدالله می‌پیوندد، آن هم پس‌از شهادت اباعبدالله، پس‌از فریاد زینب، آیا در میان شما مسلمانی وجود ندارد، ابوالفتوح و دو برادرش می‌جنگند و به شهادت می‌رسند.
یک‌دسته، کسانی هستند که اصلاً از کوفه به قصد پیوستن به اباعبدالله (ع)‌ در سپاه عمرسعد آمدند، چون راه‌ها را بسته بودند. نمی‌توانستند بیایند.امّا بعضی‌ها متحول شدند، از جمله حضرت حر و ابوالفتوح بودند.

آیا پس‌از شهادت امام‌حسین‌(ع)،‌ افراد دیگری هم در همان روز به شهادت رسیدند؟ این افراد چند نفر بوده و چه کسانی هستند؟
بعد‌از حضرت‌اباعبدالله (ع)‌کسانی در سپاه خودش به شهادت رسیدند. یکی از آن‌ها کسی است که زخمی می‌شود به اسم روید بن ابی المتاع است، افتاده زمین و بیهوش شده،‌ خنجری در می‌آورد می‌جنگد و به شهادت می‌رسد.
دیگر حفخاذ بن محند راصبی است که از بصره حرکت کرده برای یاری امام،‌ وقتی می‌رسد که کربلا تمام شده است، و می‌شنود که حسین (ع)‌ را کشتند، شمشیر می‌کشد و پس‌از کشتن چند نفر از سپاه کفر به شهادت می‌رسد. کسانی هم داریم که یکسال پس‌از کربلا به علت زخم‌های وارده شهید می‌شوند. مجموعاً‌ آثاری که خودم استخراج کرده‌ام ، برایم روشن شده که 136 نفر شهدای کربلا بودند، طبق زیارتنامه‌های موجود و منابع موثق فهرست تهیه شده است.

امام‌حسین‌(ع) چند سفیر قبل‌از حرکت خودشان به سمت کوفه اعزام کردند؟ این افراد چه کسانی هستند؟
اولین سفیر ابا عبدالله الحسین (ع)‌ مسلم بن عقیل است.دو سفیر دیگر هم دارد، قیس بن مسهر سیداوی و دیگری عبدالله بن یقطر یا بقتر یا بُختُر که برادر رضاعی ابا عبدالله الحسین (ع)‌ بوده است.

در کاروان اسرای کربلا، غیر از حضرت‌سجاد(ع) چند مرد و کودک پسر وجود داشت و این افراد چه کسانی بودند؟
84 نفر مجموعه قافله اسرا بودند که بخشی در کوفه جدا می‌شوند،‌ مثل بعضی از شهدای کربلا که همراه کاروان ابا عبدالله در حرکت بود، مانند مادر عَمربن‌جناده ، قمر، مادر عبداله‌بن‌ عُمیر ، مثل زن زُهیر.
85 از خانواده حضرت امام‌حسین‌(ع) 19 نفر زن بودند، یک تعداد از این‌ها زخمی بودند مثل حسن مثنی فرزند امام‌حسن مجتبی(ع)‌ ، در کوفه می‌ماند به علت جراحات زیاد، بقیه کودکان، زنان و دختربچه‌ها که بزرگ‌ترین آنها امام سجاد(ع) بود و بقیه کودک بودند.

چرا امام‌حسین‌(ع) با آن که می‌دانست کشته می‌شود، اهل بیت خود را به کربلا برد؟
انقلاب کربلا را نباید با معیارهای عادی تبیین کرد و چون یک حادثه تمام و کامل است، باید در این عالیترین الگو همه حاضر باشند،‌ باید کودک باشد، زن باشد، تا کودکان و زنان الگو داشته باشند. اگر زمینه‌ای برا ی انتقال پیام نبود،‌کربلا بدون این‌ها کامل نمی‌شد.
سر نی در نینوا می‌ماند،‌ اگر زینب نبود.
کربلا در کربلا می‌ماند اگر زینب نبود.
امام حسین (ع) فرمود، خدا اراده کرده است خانواده مرا اسیر ببیند. اسارت قسمتی از نهضت کربلا بوده است. قصه صبوری زینب(س) ، فاطمه صغری (س) و …

چرا یزید می‌خواست قبل‌از حرکت امام‌حسین‌(ع) از مکه، آن حضرت را در آن شهر و دیار ترور کند؟
یزید بزرگ‌ترین مانع خود را امام‌حسین‌(ع) می‌دید. یزید عنصری نبود که اهل تفکر و منطق باشد. بهترین راه این بود که به‌خاطر بیعت مردم کوفه، حسین‌(ع) را در مکّه به شهادت برساند و ماجرا را جوری مسخ کند، چون می‌دانست مردم کوفه نامه نوشتند و ممکن است مردم کوفه قیام کنند و نتواند در آن‌جا به مقصود خود برسد، تصمیم گرفت در مکه کار را تمام بکند و قائله را تمام کند و به اسم کسانی دیگر که شناخته شده نبودند تمام کند و یا به عنوان دعوای فردی مطرح کند.

چرا حربن‌یزید ریاحی زودتر از روز عاشورا به کاروان امام‌حسین‌(ع) ملحق نشد؟
حربن‌یزید ریاحی احساس روشنی در خود داشت و به حقانیت امام‌ ایمان داشت، ولی هنوز رشته‌های تعلق را سست نکرده بود تا از سپاه عبیدالله‌بن‌زیاد بریده شود. از طرف دیگر تصور می‌کرد اگر در صحنه باشد بتواند بدون جنگ و خونریزی مسئله را پایان دهد و قصد داشت امام را متقاعد کند که برگردد. اما روز تاسوعا دید قصه کاملاً جدی است و گفت من احساس کردم دیگر راه کاملاً‌بسته است. و به عمرسعد گفت ای عمر تو با حسین می‌جنگی؟ گفت:‌ آری می‌جنگم و هیچ پیروایی هم ندارم که بر اجساد آن‌ها اسب بتازانم. وقتی دید نمی‌شود مسئله را به شیوه‌ سیاسی یا با مماشات حل کرد ، تصمیم خود را گرفت و به یاران امام پیوست.

چه عواملی باعث شد تا حربن‌یزید ریاحی به امام‌حسین‌(ع) بپیوندد؟
خداوند نوعی هدایت برای او ایجاد کرد. انسانها دو دسته‌اند، یا سالک مجذوب‌اند یا مجذوب سالک‌اند. سالک مخدوب کسی است که خود راه می‌رود و خدا دستش را می‌گیرد و مجذوب سالک کسی است که خدا دستش را می‌گیرد تا راه بیفتد، گاهی اوقات با یک الهام انسان از جا کنده می‌شود.
حرّ در آخرین لحظات تصمیم‌اش فهمید که خداوند چه تقدیری را برای‌اش چیده است. زمانی حر تصمیم گرفت به اباعبدالله بپیوندد که ترفیع درجه گرفته بود،‌ از فرماندهی 1000 نفر به 4000 نفر رسیده بود. در موقعیت بالاتری که به دست آورد به آن پشت‌پا زد.

چرا امام‌حسین‌(ع) در شب عاشورا که لشکر عمر سعد قصد حمله به‌آن حضرت را داشت، از آنان مهلت خواست تا جنگ را به تعویق بیاندازند؟
امام می‌خواست آمادگی روانی یارانش را به نهایت برساند. فرمود «انی احب الصلوه» به‌آن‌ها بگو من عاشق عبادت‌ام و می‌خواهم امروز دوستانم و یارانم زمینه رشد روحی و روانی را داشته باشند و هم چنین خواست خانواده‌ خودش را آماده کند و اگر کسی می‌خواهد برگردد یا از سپاه عمرسعد به امام بپیوندد این فرصت را داشته باشد.

اطلاعات و آمار واقعه کربلا و روز عاشوار توسط چه کسانی نقل شده و تا چه حد صحت دارد؟
از چند جهت و از چند منبع اطلاعات رسیده است .از خیل کسانی که در کنار امام بودند و زنده مانده‌اند یاران امام‌حسین‌(ع)، ناظران صحنه بوده‌اند.
دسته دوم اطلاعات در عصر مختار به دست آ‌مد. مختار وقتی قاتلان و ظالمان را دستگیر کرد پیش از آن که آن‌ها را به قتل برساند می‌گفت : بگویید در کربلا چه کردید،‌ آن‌ها گزارش می‌دادند.
نکته سوم،‌ اصلاً در خود سپاه عمرسعد گزارشگرانی وجود داشتند که معروف‌ترین آنها حمیدبن‌مسلم است که گزارش می‌نوشت. اطلاعات از این سه طریق نوشته شده است و ثبت و ضبط شده است.

شکلک های محدثه


ادامه مطلب   


نظرات()  
26 آبان 95  ساعت 14 و 58 دقیقه و 18 ثانیه    ویرایش: 26 آبان 95 ساعت 15 و 01 دقیقه و 06 ثانیه


امیرمهدی غلامی: در «مشهدالنقطه» شهر حلب که محل زیارت عاشقان اهل ‌بیت است، سنگی است که سر مبارک امام‌حسین(ع) روی آن قرار داده شده و قطره خونی روی آن ریخته شد که مورد اهتمام مسلمانان قرار گرفت و از آن سنگ محافظت کردند.

روایت شده که بعد از اتمام جنگ «طَف» در کربلا، کاروان ابن زیاد به همراه اسرای واقعه طف به سمت شام حرکت کرد و در امتداد رود فرات از سرزمین‌های مختلفی رد شدند تا اینکه به حلب رسیدند و سر مبارک امام حسین(ع) را در آن موضع قرار دادند و مدتی را آنجا توقف کردند.

تصویری از مقام «رأس‌الحسین» علیه‌السلام در مسجد النقطه واقع در حلب

نام این مکان اکنون در شهر حلب «مسجد النقطه» است.

در نزدیکی آن «مشهد النقطه» واقع در کوه جوشن است. مشهور است وقتی که اسرا و کاروان شام به این منطقه رسیدند، خانواده امام حسین (ع) که اسیر شده بودند و سرهای مبارک در آن مکان مستقر شدند و سر مبارک امام حسین (ع) در سنگ مرتفعی قرار داده شد و یک قطره از خون پاک ایشان روی آن سنگ ریخته شد.

این‌قطره خون مورد اهتمام مسلمانان قرار گرفت و از آن سنگ محافظت کردند تا اینکه «سیف الدوله الحمدانی» شام را فتح کرد و او را از مکان این قطره خون آگاه ساختند. پس بنایی برای آن ایجاد کردند.

سنگی که سر مبارک امام حسین (ع) بر روی آن قرار گرفت

جلالی گفته است: در مکه با مردی کهنسال از حلب آشنا شدم که نامش «شیخ عمار» بود و تاریخ مشهد النقطه را می‌دانست و خلاصه آن را اینچنین نقل کرد: سیف الدوله مشهد النقطه را بنا کرد که سنگی بود که سر مبارک امام حسین (ع) روی آن قرار داده شده بود و قطره خونی روی آن ریخته شده بود.

وقتی ترک‌ها آن را گرفتند آنجا را به ذخایر اسلحه تبدیل کردند و بعد خواستند این سنگ را به مسجد زکریا منتقل کنند اما هیچ جنبنده‌ای روی آن حرکت نمی کرد. پس آن را مسجد محسن بازگرداندند و اکنون این سنگ در نزد آن طفل در مشهد النقطه است.

نام های اهل بیت اثنا عشر در مکان مرتفع نوشته شده است:

“بسم الله الرحمن الرحیم اللهم صلِّ على محمد المصطفى، و علی المرتضى، و فاطمة الزهراء ، و الحسن المجتبى، و الحسین الشهید، و علی بن الحسین زین العابدین، و محمد الباقر، و جعفر الصادق، و موسى الکاظم، و علی الرضا، و محمد الجواد، و علی الهادی، و الحسن العسکری، و الحجة صاحب الزمان علیهم السلام”.

بر روی درب داخلی صحن نوشته شده است:

بسم الله الرحمن الرحیم. مشهد مولای ما حسین بن علی بن ابیطالب (علیه السلام) در دوران عالم عادل و پادشاه اسلام و مسلمین «أبی المظفر الغازی بن الملک الناصر»، «یوسف بن أیوب»، «ناصر أمیر المؤمنین» در سال 572 هجری بنا شده است.

در سال 1337 هجری در هنگام ورود فرانسوی‌ها به حلب عده‌ای مردم و تخریب کنندگان وارد مشهد النقطه شده و ذخایر و اسلحه از آنجا ربودند و به هنگامی که می‌خواستند دینامیتی از آنجا بردارند، منفجر شد و بنیان مشهد النقطه تخریب شد و قسمتی از آن باقی ماند.

   


نظرات()  
26 آبان 95  ساعت 14 و 50 دقیقه و 13 ثانیه    ویرایش: 26 آبان 95 ساعت 14 و 54 دقیقه و 27 ثانیه


 

اس ام اس اربعین سری 2

 

بسوز ای دل که امروز اربعین است / عزای پور ختم المرسلین است

قیام کربلایش تا قیامت /سراسر درس، بهر مسلمین است

اربعن حسینی تسلیت باد

 

/////////////////////////////////////////////////////

 

به یاد کربلا دل‏ها غمین است

دلا خون گریه کن چون اربعین است . . .

 

/////////////////////////////////////////////////////

 

بــاز دگر بـاره رســیــد اربـعـیــن / جوش زند خـون حـسـیـن از زمیــن

شـد چـهـلـم روز عــزای حـسـیــن / جــان جــهــان بـــاد فدای حـسین . . .

 

/////////////////////////////////////////////////////

 

امام صادق-ع: آسمان چهل روز در عزای حسین-ع گریست . . .

اربعین حسینی برشما و خانواده ی محترمتان تسلیت

/////////////////////////////////////////////////////

نازم آن آموزگاری را که در یک نصف روز / دانش‌آموزان عالم را همه دانا کند

ابتدا قانون آزادی نویسد بر زمین / بعد از آن با خون هفتاد و دو تن امضا کند . . .

 

/////////////////////////////////////////////////////

 

کاش بودیم آن زمان کاری کنیم / از تو و طفلان تو یاری کنیم

کاش ما هم کربلایی می شدیم / در رکاب تو فدایی می شدیم

 

/////////////////////////////////////////////////////

 

محرم ماه غم نیست ماه عشق است محرم مَحرم درد حسین است . . .

 

/////////////////////////////////////////////////////

 

اردوی محرم به دلم خیمه به پا کرد / دل را حرم و بارگه خون خدا کرد

حسین میا به کوفه ، کوفه وفا ندارد ...


/////////////////////////////////////////////////////

 

ای به دل بسته ، قدری آهسته / کن مدارا با ، زینب خسته ...

یا حسین مظلوم ...

 

/////////////////////////////////////////////////////

یه جائیه تو دنیا همه براش می میرن / تموم حاجتا رو همه از می گیرن

بین دو نهر آبه ، یه سرزمین خشکه / شمیم باغ و لاله اش خوشبو ز عط مُشکه

شبای جمعه زهرا زائر این زمینه / سینه زن حسینه ، یل ام البنینه ...

 

/////////////////////////////////////////////////////

 

آبروی حسین به کهکشان می ارزد / یک موی حسین بر دو جهان می ارزد

گفتم که بگو بهشت را قیمت چیست / گفتا که حسین بیش از آن می ارزد . .

   


نظرات()  
25 آبان 95  ساعت 23 و 55 دقیقه و 45 ثانیه    ویرایش: 26 آبان 95 ساعت 00 و 01 دقیقه و 56 ثانیه

لبیک یا خامنه ای

جملات و مطالب زیبا راجب رهبر 

عکس نوشته رهبر

 

عکس نوشته رهبر

 

عکس نوشته رهبر

عکس رهبر

شکلک های محدثه

عکس رهبر

 

شکلک های محدثه

ادامه مطلب   


نظرات()  
25 آبان 95  ساعت 23 و 53 دقیقه و 13 ثانیه    ویرایش: 25 آبان 95 ساعت 23 و 54 دقیقه و 01 ثانیه

به گزارش امیرمهدی غلامی تیم ملی فوتبال کشورمان در جدال با سوریه به تساوی بدون گل رسید. این بازی که در چارچوب رقابت های مقدماتی جام جهانی 2018 انجام می‌شد با اقدامی پسندیده از سوی هواداران ایرانی همراه شد.

فوتبال دوستان ایرانی در مالزی یاد پدر استقلال را زنده نگه داشتند و این حرکت آن‌ها صحنه های قشنگی را در ورزشگاه ایجاد کرد.

   


نظرات()  
25 آبان 95  ساعت 23 و 50 دقیقه و 57 ثانیه    ویرایش: 25 آبان 95 ساعت 23 و 52 دقیقه و 46 ثانیه   


نظرات()  
23 آبان 95  ساعت 23 و 56 دقیقه و 05 ثانیه    ویرایش: 23 آبان 95 ساعت 23 و 58 دقیقه و 58 ثانیه


کانال وبلاگ شخصی امیر مهدی غلامی
دوستان عزیز لطف کنید عضو بشوید.
amir_mahdi95@

   


نظرات()  
23 آبان 95  ساعت 23 و 42 دقیقه و 47 ثانیه    ویرایش: 23 آبان 95 ساعت 23 و 54 دقیقه و 08 ثانیه


روستای گندل گیلان در ۱۰كیلومتری شمال شهر بروجرد قرار دارد که برای رفتن به این روستا باید از مــیان شــهرك جــــدید اندیشه بگذری این روستا گــرچه در۱۰كیلومتری بروجرد واقع شده است اما تحت پوشش بخش اشترینان در فاصله ۲۴كیلومتری بروجرد می باشد و مردم این روستا برای انجام كارهای اداری خود باید ابتدا به بروجرد آمده  وسپس به اشترینان بروند .
عکس از امیر مهدی غلامی

   


نظرات()  
23 آبان 95  ساعت 23 و 35 دقیقه و 48 ثانیه    ویرایش: 23 آبان 95 ساعت 23 و 38 دقیقه و 35 ثانیه

   


نظرات()  
23 آبان 95  ساعت 13 و 41 دقیقه و 09 ثانیه    ویرایش: 23 آبان 95 ساعت 14 و 40 دقیقه و 13 ثانیه

عباس گودرزی به عنوان عضو هیات رئیسه گروه دوستی سوریه، لبنان و فلسطین انتخاب گردید؛
Image result for ‫عباس گودرزی‬‎
پرچم بروجرد همیشه بالاست

   


نظرات()  
22 آبان 95  ساعت 22 و 46 دقیقه و 51 ثانیه    ویرایش: 22 آبان 95 ساعت 22 و 47 دقیقه و 28 ثانیه


شهادت محسن خزائی خبرنگار در حلب سوریه + عکس

محسن خزائی خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما در خطوط م قدم نبرد در حلب سوریه به شهادت رسید.

 

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما ، محسن خزایی  اعزامی خبرگزاری صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران عصر امروز در منطقه عملیاتی حلب سوریه به شهادت رسید.شهید خزایی در اثر اصابت ترکش ناشی از انفجار خمپاره به ناحیه سر به شهادت رسید.
همچنین تامر صندوق ، تصویربردار خبرگزاری صدا و سیما هم از ناحیه کتف زخمی شده و هم اکنون در بیمارستان بستری است.
گروه خبری خبرگزاری صدا و سیما به همراه سایر رسانه ها برای پوشش آخرین وضع میدان نبرد و پیشروی رزمندگان در منطقه منیان در غرب شهر حلب حضور داشت که تروریست ها با خمپاره این گروه را مورد حمله قرار دادند.

   


نظرات()  
  • کل صفحات:2  
  • 1
  • 2
  •   

وبلاگ گرافیکی امیر مهدی غلامی