تبلیغات
وبلاگ گرافیکی امیر مهدی غلامی - گفت‌وگوی «جوان» با آیت الله دکتر نجم الدین طبسی، مدرس مراکز تخصصی مهدویت بسیج، نمونه کامل ولایت مداری در عصر ظهور است
5 آذر 96  ساعت 19 و 13 دقیقه و 12 ثانیه    ویرایش: 5 آذر 96 ساعت 23 و 04 دقیقه و 10 ثانیه
نوع مطلب: اجتماعی ،اخبار فوری ،

فاطمه کریم‌اللهی
در دنیای کنونی شاید یکی از سخت‌ترین کارها انتظار باشد، آن هم منتظر فردی که با آمدنش جهان را پر از عدل و داد خواهد کرد و مدینه فاضله به معنای واقعی کلمه را عینیت می‌بخشد.اما درباره طاقت فرسا بودن انتظار حکایت‌ها و داستان‌ها و اشعار فراوانی در ادبیات جهان وجود دارد و همگی بر این عقیده اند که موضوع انتظار برای فرد یا افراد منتظر بسیار سخت و جانکاه است.در عصر حاضر منتظران ظهور حضرت مهدی (عج) دارای نشانه‌های خاصی هستند، به گونه‌ای که هر فردی را نمی‌توان جزء منتظران واقعی به حساب آورد مگر آنکه از نشانه‌های لازم برخوردار باشند.یکی از مسائل مهم در شناخت منتظر واقعی امام زمان(عج) ولایتمداری و ولایت‌پذیری افراد است، به گونه‌ای که هرچقدر فرد خود را پیرو ولایت مطلقه فقیه بداند و گوش به فرمان ولی امر باشد در دسته منتظران واقعی قرار دارد و هرچقدر موضوع ولایت در وجود افراد کمرنگ شود بحث انتظار آن شخص برای فرج ولیعصر(عج) نیز کمرنگ می‌شود.
یک منتظر واقعی امام زمان باید رفتارش به گونه‌ای باشد که هر لحظه منتظر ظهور امام زمان(عج) باشد. یعنی در هر لحظه که این خبر را به او بدهند خوشحال شود و آماده باشد برای یاری امام زمان(عج) با مال و جان خویش جهاد نماید و خود را درراه آن حضرت فدا نماید.بنابراین یک منتظر واقعی اهل گناه و دلبستگی به دنیا نیست چرا که چنین کسی نمی‌تواند از وابستگی‌ها و دلبستگی‌ها و آلودگی‌ها دست بردارد و آماده به خدمت در جهت اهداف مقدس امام زمان(ع) باشد.در این زمان بیش از گذشته، بسیجیان دلاور باید مهیا باشند و در آمادگی کامل به سر ببرند و با بینش عالی و شناخت پروردگار و فرمان‌های الهی او و ساده‌زیستی و عدالت‌خواهی و عشق به مستضعفان جهان و پابرهنگان میهن و زهد و پارسایی و پیروی از ولی فقیه و کوشش فراوان و به یاد داشتن پیام عاشورا، سپاه آخرالزمان را تشکیل دهند و در جهت اهداف بلند حضرت حجت گام بردارند تا حضرت از آنان خشنود باشد.برای بازشناسی بیشتر وظایف بسیجیان در دوران پیش از ظهور پای صحبت‌های آیت الله نجم‌الدین طبسی، استاد خارج حوزه علمیه نشستیم.
آیت‌الله دکتر نجم الدین طبسی متخصص در مسائل فقه و اصول، تفسیر و کلام و حدیث تطبیقی است.تدریس در دروس مقدمات و سطوح عالی حوزه و خارج فقه و اصول، تدریس در مراکز تخصصی مهدویت، علوم حدیث، مؤسسه آموزشی پژوهشی مذاهب اسلامی، مرکز تخصصی تربیت محقق مذاهب اسلامی،مدرسه تخصصی امامت، تدریس در دانشگاهای کشور و حوزه‌های علمیه خارج از کشور برخی از فعالیت‌های ایشان است.
آیت‌الله طبسی هم اکنون عضو هیأت علمی مراکز تخصصی مهدویت، علوم حدیث، مؤسسه آموزشی پژوهشی مذاهب اسلامی و مرکز تخصصی تربیت محقق مذاهب اسلامی، استاد راهنما، مشاور و داور در جلسات دفاعیه رساله‌های دکتری است.
چشم‌اندازی به حکومت حضرت مهدی، نشانه هایی از دولت موعود، درس گفتار‌هایی در نقد وهابیت و فرقه‌ای برای تفرقه گزیده‌ای از ده‌ها جلد کتاب منتشر شده از ایشان هستند.مطالبی که در ادامه می‌خوانید گفت و گوی خبرنگار روزنامه جوان با این استاد حوزه، نویسنده و محقق است.
ــ با توجه به تخصص حضرتعالی در حوزه مهدویت، کمی پیرامون نشانه‌های آخر الزمان برای ما بگویید و اینکه تا کنون چند درصد از این نشانه‌ها در جامعه محقق شده است؟
تقریبا 40 نشانه از نشانه‌های ظهور حضرت حجت(عج) با توجه به روایتی که از امیر‌المومنین(ع) نسبت به علائم غیر حتمی ظهور رسیده است تا کنون در جامعه ما محقق شده است. در روایات دیگری هم به نشانه‌های ظهور اشاره شده است. در ارتباط با علائم ظهور که در این روایات آمده است، گسترش فساد، ناامنی، بیرحمی، گسترش سلطه کافران بر مسلمین از نشانه‌های غیر حتمی ظهور است. این نکاتی که در این روایات آمده است هم اکنون در جامعه ما محقق شده است. در این میان علائم حتمی آخر الزمان چون ظهور سید یمانی، سوفیانی، ندای آسمانی مبنی بر حقّانیت حضرت مهدی(ع) و شهادت نفس زکیّه هنوز در جامعه محقق نشده است.یک نکته که باید مدنظر داشت، مسأله بداء است.بداء در لغت به معنای ظهور و روشن شدن پس از مخفی بودن چیزی است و اصطلاحاً به روشن شدن چیزی پس از مخفی بودن از مردم اطلاق می‌شود؛ بدین معنا که خداوند متعال بنا بر مصلحتی، مسأله‌ای را از زبان پیامبر یا ولی‌ای از اولیای خویش به گونه‌ای تبیین می‌کند و سپس در مقام عمل و ظهور و بروز، غیر آن را به مردم نشان می‌دهد.در این زمینه شاید اراده خداوند از قبل بر همین باشد که حتی اگر علامت‌های حتمی آخر الزمان هم محقق نشود ظهور حضرت حجت تحقق یابد.پس علامت‌های غیر حتمی آخرالزمان تقریبا محقق شده است و علامت‌های حتمی هیچ یک محقق نشده است البته با توجه به مسأله بداء ممکن است حتی با وجود عدم تحقق علائم حتمی آخر‌الزمان حضرت حجت(عج) ظهور کنند.
ــ چه تعداد روایت مربوط به مهدویت و مؤلفه‌های ظهور و شخصیت‌های تاثیر گذار در زمینه سازی ظهور در منابع شیعی موجود است که می‌توان به آنها استناد کرد؟
بر اساس آنچه در کتاب معجم الامام المهدی آمده است تقریبا تعداد روایات مربوط به مهدویت به دوهزار روایت از پیامبر و ائمه اطهار (ع) می‌رسد که در منابع شیعی و سنی نیز آمده است.
ــ روایات مهدوی تا چه حد می‌تواند راه گشای جامعه برای زمینه سازی ظهور حضرت باشد؟
روایات مهدوی موجود در منابع روح امید در کالبد جامعه منتظر می‌دمند.اگر این روایات و فرهنگ مهدویت در جامعه اشاعه نیابد آن جامعه از آینده نافرجام خود ناامید می‌شود.روایات مهدوی به انسان‌ها روح امید می‌بخشد که بالاخره جامعه در آینده نزدیک با یک حکومت عدل الهی که مظهر عدل خداوند عزوجل است، موقعیت خود را باز می‌یابد. قطعا وقتی فرهنگ انتظار و مهدویت در جامعه گسترش یابد اولا مردم آن جامعه از رسیدن به هدف والای خود که همان فراهم کردن جامعه مناسب برای ظهور حضرت حجت(عج) است جا نمی مانند و برای این هدف تلاش می‌کنند و ثانیا خود را در برابر حکومت‌های ظالم مسؤول می‌بینند و ثالثا برای روشنگری و آگاه کردن مردم تلاش می‌کنند که بالاخره دنیا به پایان نرسیده است و مشکلات امروز جامعه زود گذر است که به زودی به پایان می‌رسد و دنیا شاهد حکومت عدل الهی خواهد شد.
ــ افراد جامعه اسلامی هر یک به تنهایی چگونه می‌توانند در زمینه سازی ظهور حضرت حجت(عج) نقش داشته باشند؟
جامعه در سیر حرکت تکاملی خود به سوی جامعه مهدوی و تحقق وعده الهی مبنی بر وراثت زمین توسط مستضعفین و صالحین در حال حرکت است.در این میان ایران اسلامی به واسطه داشتن مردمانی مومن و معتقد در این حرکت از همه جلوتر قرار دارند.به درستی که هر انسانی در بعد فردی خود موظف است به طوری رفتار کند که خود را با خواسته‌های اسلام، تعالیم این دین مقدس و اهدفی که امام زمان(عج) برای آن قیام می‌کند وفق دهد.حضرت حجت (عج) در زمان ظهور از مکه معظمه در اولین سخنرانی می‌فرمایند:‌ای دنیا من شما را به احیای قرآن دعوت می‌کنم و آنچه را که قران آن را نابود کرده و میرانده شما هم آن را نابود کنید. وقتی هدف امام زمان(عج) احیای قرآن است ما به عنوان منتظران آن حضرت باید از هم اکنون امور زندگی، منش و اخلاق را که بر خلاف سنت رسول الله(ص) و معصومین و ائمه طاهرین است از خود دور کنیم.باید سعی کنیم یک جامعه قرآنی موافق با سنت رسول الله و منش خاندان شریف پیامبر را ایجاد کنیم.این مسأله نیازمند فراهم کردن بسیج عمومی است.
ــ بسیج به عنوان یک نهاد مردمی پیرامون زمینه سازی ظهور در جامعه کنونی چه نقشی می‌تواند ایفا کند؟
بسیج یک نهاد مقدس است.بسیج به عنوان یک نهاد مردمی بهترین اقدامات را می‌تواند برای زمینه‌سازی ظهور داشته باشد.این نهاد مقدس می‌تواند تعالیم اسلام و اهل بیت(ع) را به جامعه منتقل کند و با توجه به اینکه یک نهادی مردمی است بسیار راحت می‌تواند زمینه‌های ظهور را در میان مردم اشاعه دهد.تمام حرکت و خدمات بسیج رنگ و بوی مذهبی دارد و بدین ترتیب جامعه متخلق به اخلاق پیامبر می‌شود و در پی تحقق جامعه منتظر گام بر می‌دارد.
ــ آیا نهاد بسیج تا کنون در زمینه سازی ظهور در جامعه موفق عمل کرده است؟ ارزیابی شما از فعالیت‌های این نهاد مردمی در این زمینه چیست؟
ایستادگی بسیج بسیار مهم است.این نهاد مردمی با دستان خالی در مقابل صدام در هشت سال دفاع مقدس ایستادگی کرد. این حرکت از بزرگ ترین زمینه سازی‌ها برای پذیرش هدف خاتم الاوصیا است. معنویت و روحیه بالای نیروهای بسیج و اطلاعتی که از رهبری و ولایت فقیه داشتند در دوران جنگ و بعد از آن بی مانند است. ظهور امام زمان(عج) نیازمند نهادینه شدن فرهنگ اطاعت و ولایت‌مداری در میان مردم جامعه است. بسیجیان ما در دوران جنگ ثابت کردند که ولایت مدار و مطیع هستند و هدفی جز اسلام و قرآن و اهداف ائمه اطهار(ع) ندارند. این معنا برای دنیا هم ثابت شد و دیدم اصطلاح سربازان امام زمان(عج) که مطیع ولی امر و امام عصر را بسیجیان در دوران جنگ از برای خود کردند.در روایات آمده است که در دوران امام زمان(عج)کسانی هستند که در اختیار و مطیع حضرت حجت هستند این مسأله در دوران جنگ توسط رشادت هایی که بسیج از خود نشان داد نمونه عینی پیدا کرد.
بسیجیان مطیع، خادم و نایب امام عصر(عج)، امام خمینی در زمان جنگ بودند. بسیجیان به ویژگی‌هایی که در مورد یاران امام زمان(عج) آمده است عینیت بخشیدند. به درستی که رمز شکست دشمن و بقای ایران سرافراز ما در اطاعت از ولایت و بسیجی بودن مردم ایران اسلامی است.

   


نظرات()  
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

وبلاگ گرافیکی امیر مهدی غلامی